Czy montaż pompy ciepła bez wcześniejszej termomodernizacji budynku jest opłacalny?
Zacznijmy od tego, że montaż pompy ciepła w starym budynku jest możliwy. Wystarczy dobrze dobrać urządzenie i zaprojektować instalację, by pompa doskonale radziła sobie w dostarczaniu ciepła do zwykłych grzejników (bez podłogówki). Czy jest to jednak opłacalne? Odpowiedź brzmi tak, jak przy większości tego typu pytań: to zależy.
To trzeba policzyć
Przed decyzją o zainwestowaniu w pompę ciepła należy zlecić audyt energetyczny budynku i ocenić, jak dużo ciepła z niego „ucieka”. Inny wynik osiągnie dom budowany 20, a zupełnie inny – 50 lat temu. W przypadku bardzo słabo zaizolowanego domu pompa ciepła może okazać się niewydajna. Sprawdzi się jedynie np. do ogrzewania wody, lecz bez dodatkowego źródła ciepła wewnątrz będzie za zimno. Młodszy dom być może będzie wymagał tylko kilku udoskonaleń, by montaż pompy okazał się opłacalny. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy termomodernizacja budynku i tak jest planowana – wtedy pompa ciepła zazwyczaj okazuje się strzałem w dziesiątkę.
Termomodernizacja budynku po założeniu pompy ciepła
Wspomniany audyt energetyczny pomaga ustalić, w jaki sposób najwięcej ciepła ucieka z domu. Jeśli zamontujesz pompę ciepła, a audyt wykaże, że najwięcej ciepła ucieka np. przez stare okna, należy je jak najszybciej wymienić. Montaż pompy ciepła w tym wypadku powinien stanowić po prostu jeden z etapów termomodernizacji całego domu. Krok po kroku ocieplaj dom, a pompa z miesiąca na miesiąc będzie zwracała się coraz szybciej. Mówiąc najprościej: termomodernizacja domu opłaca się w przypadku każdego źródła ciepła, a galopująca inflacja sprawia, że stanie się ona niezbędna bez względu na to, w jaki sposób dom jest ogrzewany.