Blog
W jaki sposób zabezpieczyć studnię głębinową przed mrozami?
Polska pogoda, szczególnie zimą, zdecydowanie nas nie rozpieszcza. Przed nadejściem mrozów każdy właściciel domu musi odpowiednio zabezpieczyć wszystkie instalacje i zbiorniki wodne, by zamarzanie wody ich nie zniszczyło. Nie inaczej dzieje się ze studniami głębinowymi. Jak przygotować studnię do zimy?
Czy montaż pompy ciepła bez wcześniejszej termomodernizacji budynku jest opłacalny?
Zacznijmy od tego, że montaż pompy ciepła w starym budynku jest możliwy. Wystarczy dobrze dobrać urządzenie i zaprojektować instalację, by pompa doskonale radziła sobie w dostarczaniu ciepła do zwykłych grzejników (bez podłogówki). Czy jest to jednak opłacalne? Odpowiedź brzmi tak, jak przy większości tego typu pytań: to zależy.
Z jakich elementów składa się deszczownia?
Prawdopodobnie nikt nie wyobraża sobie ogromnych sadów, pól uprawnych, czy szkółek drzew podlewanych ręcznie. Aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki wzrostu, w takich miejscach instalowane są specjalistyczne deszczownie. Z jakich elementów się one składają i co warto o nich wiedzieć? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.
Prawdy i mity na temat użytkowania pomp ciepła
Pompy ciepła to nowoczesne i ekologiczne urządzenia do ogrzewania domu. Na to rozwiązanie się coraz więcej osób budujących nowoczesne domy – pompa jest przyjazna nie tylko środowisku naturalnemu, ale również… portfelowi. Co warto wiedzieć o pompach ciepła i jakie są najczęściej powtarzane mity na ich temat?
Od czego zależy koszt wykonania studni głębinowej?
Wywiercenie studni głębinowej na własnej działce to doskonały sposób, by uniezależnić się od publicznych rurociągów. Chociaż budowa studni kosztuje nawet kilka tysięcy złotych, właściciel może czerpać z niej wodę za darmo. Inwestycja więc dość szybko zwraca się. Pamiętajmy, że w domu jednorodzinnym wodę zużywa się nie tylko do prowadzenia gospodarstwa, ale też do podlewania ogrodu, mycia tarasu, podjazdów, małej architektury itp. Jak oszacować koszt budowy studni głębinowej na swojej działce? Sprawdźmy!
Jak wygląda wykonanie odwiertu pod pompę ciepła?
Pompy ciepła coraz bardziej zyskują na popularności. Nic w tym dziwnego. Te ekologiczne źródła ciepła nie tylko pozwalają znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie domu, ale też są praktycznie bezobsługowe, w przeciwności do np. kotłów z podajnikami. Nowoczesne pompy zasilają nie tylko domy jednorodzinne, ale też przydomowe baseny, warsztaty, czy garaże. Zobacz, jak przebiega wykonanie odwiertu pod pompę ciepła, pobierającą energię z ziemi.
Jak skutecznie walczyć z suszą na polach uprawnych?
Ostatnie lata nie były łaskawe dla rolników. Coraz więcej regionów w Polsce boryka się z długotrwałymi suszami, co bezpośrednio przekłada się na zbiory. Rolnicy zmuszeni byli szukać dodatkowych rozwiązań, które pomogłyby im w nawadnianiu pól uprawnych. Jednym z nich, które zdobywa coraz większą popularność, są nowoczesne, automatyczne deszczownie. Co warto o nich wiedzieć?
Wynajem czy zakup urządzeń wiertniczych - co się bardziej opłaca?
Urządzenia wiertnicze to specjalistyczny sprzęt do wykonywania różnego rodzaju otworów w gruncie. Znajdują one zastosowanie podczas wielu prac budowlanych, geoinżynieryjnych, a także hydrotechnicznych, pozwalając na szybkie i sprawne wykonanie odwiertów. Aby móc korzystać z różnego rodzaju wiertnic, trzeba zdecydować się na ich wynajem lub zakup. Podpowiadamy, która z tych opcji okazuje się bardziej opłacalna.
Czym kierować się przy wyborze pompy ciepła do ogrzewania domu?
Pompy ciepła to ekologiczne i ekonomiczne urządzenia, służące do ogrzewania domu, pozyskiwania ciepłej wody oraz chłodzenia pomieszczeń. Wykorzystują one energię z powietrza lub gruntu, a następnie wymuszają przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Przepływ jest możliwy dzięki energii mechanicznej, dostarczanej z zewnątrz. Sprawdź, czym należy się kierować, wybierając pompę ciepła do ogrzewania domu.
Lokalizacja studni głębinowej - prawne wymagania
Studnie głębinowe cieszą się zainteresowaniem właścicieli prywatnych działek. Rozwiązanie to gwarantuje niezależność oraz spore oszczędności. Inwestycja w studnię głębinową zawsze się opłaca, jednak należy wiedzieć, że nie zawsze może ona zostać wybudowana w dowolnym miejscu na terenie działki. Wyjaśniamy, jakie wymogi prawne dotyczą lokalizacji studni głębinowej.