Prawdy i mity na temat użytkowania pomp ciepła
Pompy ciepła to nowoczesne i ekologiczne urządzenia do ogrzewania domu. Na to rozwiązanie się coraz więcej osób budujących nowoczesne domy – pompa jest przyjazna nie tylko środowisku naturalnemu, ale również… portfelowi. Co warto wiedzieć o pompach ciepła i jakie są najczęściej powtarzane mity na ich temat?
„Pompa ciepła nie ogrzeje domu podczas mrozów”
To oczywiście nieprawda. Pompa ciepła z powodzeniem ogrzewa dom, nawet wtedy, gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera. Jej wydajność spada tylko przy wyjątkowo niskich (jak na nasz kraj) temperaturach, w okolicy minus 20 stopni Celsjusza. Wtedy jednak jej praca wspierana jest wbudowaną grzałką elektryczną, tak, by domownicy nie musieli używać innego źródła ciepła.
„Rachunki za pompę ciepłą są horrendalnie wysokie”
Ten mit wynika zapewne z tego, że pompa kojarzy się z ogrzewaniem elektrycznym. Tymczasem pompa ciepła pobiera niewielkie ilości energii do pracy, by pobrać ciepło z powietrza lub ziemi i przekazać je do domu. Więcej energii pobiera w wyżej wspomnianych bardzo mroźnych dniach, gry pracuje grzałka. Jednak w Polsce taki dni jest zaledwie kilka w roku.
„Pompy ciepłą są bardzo drogie”
Koszt zakupu i instalacji pompy można śmiało porównać do kosztów budowy kotłowni, zakupu pieca, budowy komina, pomieszczenia na przechowanie opału itp. Porównując koszty eksploatacji „tradycyjnych” źródeł ciepła i pompy, okazuje się, że są one nieporównywalnie mniejsze na korzyść pompy.
„Do ogrzewania domu potrzebna jest pompa ziemna i drogie odwierty”
Do ogrzewania domów jednorodzinnych absolutnie wystarczają powietrzne pompy ciepła. Nie wymagają one budowy żadnych instalacji w gruncie ani tym bardziej wykonywania pod nie odwiertów. Warto przy okazji wspomnieć, że mitem jest też głośna praca tych urządzeń. Muszą one spełniać określone normy hałasu, a producenci pomp co roku ścigają się w osiągnięciach, który z nich produkuje cichsze urządzenie.