Wynajem czy zakup urządzeń wiertniczych - co się bardziej opłaca?
Urządzenia wiertnicze to specjalistyczny sprzęt do wykonywania różnego rodzaju otworów w gruncie. Znajdują one zastosowanie podczas wielu prac budowlanych, geoinżynieryjnych, a także hydrotechnicznych, pozwalając na szybkie i sprawne wykonanie odwiertów. Aby móc korzystać z różnego rodzaju wiertnic, trzeba zdecydować się na ich wynajem lub zakup. Podpowiadamy, która z tych opcji okazuje się bardziej opłacalna.
Urządzenia wiertnicze – zastosowanie
Zastosowanie urządzeń wiertniczych stale się zwiększa. Dzięki różnego rodzaju wiertnicom powstają nie tylko głębokie otwory na placu budowy, które pozwalają na stabilne i trwałe osadzenie elementów konstrukcji obiektów budowlanych oraz obiektów infrastrukturalnych. Profesjonalny, nowoczesny sprzęt wiertniczy pozwala na m.in. prowadzenie badań geotechnicznych gruntu, wykonywanie odwiertów studni i pomp ciepła, prowadzenie prac hydrotechnicznych. Niezależnie od sposobu zastosowania urządzenia wiertnicze ułatwiają pracę i pozwalają na jej wykonanie z minimalnym obciążeniem dla pracowników, poprawiając także bezpieczeństwo podczas wykonywanych czynności.
Kiedy warto zdecydować się na wynajem urządzeń wiertniczych?
Wynajem urządzeń wiertniczych do doskonała opcja, gdy korzystamy z wiertnic sporadycznie, np. świadcząc usługi budowlane. Dzięki korzystnemu pod względem ceny wynajmowi można uniknąć dużych wydatków, które obciążają budżet firmy, a także ryzykownych inwestycji, których stopa zwrotu będzie niewielka. Wynajem wiertnicy to także sposób na przetestowanie działania sprzętu wiertniczego przed jego zakupem.
Kiedy warto zdecydować się na zakup urządzeń wiertniczych?
Zakup wiertnicy lub wiertnic to ogromny wydatek. Musi on zostać dokładnie przemyślany pod względem opłacalności. Firmy na co dzień świadczące usługi wiertnicze i specjalizujące się w wykonywaniu odwiertów powinny dysponować własną wiertnicą, jednak i w tym przypadku warto na początek zdecydować się na wynajem. Znaczny wydatek na sprzęt wiertniczy, często finansowany z kredytu, staje się mniej ryzykownym posunięciem, gdy firma zyska stabilną pozycję na rynku i może pozwolić sobie na inwestycję, która ze względu na dużą ilość zleceń szybko się zwróci.
Zobacz również: Czym kierować się przy wyborze pompy ciepła do ogrzewania domu?