Jak skutecznie walczyć z suszą na polach uprawnych?
Ostatnie lata nie były łaskawe dla rolników. Coraz więcej regionów w Polsce boryka się z długotrwałymi suszami, co bezpośrednio przekłada się na zbiory. Rolnicy zmuszeni byli szukać dodatkowych rozwiązań, które pomogłyby im w nawadnianiu pól uprawnych. Jednym z nich, które zdobywa coraz większą popularność, są nowoczesne, automatyczne deszczownie. Co warto o nich wiedzieć?
Jak działa deszczownia?
Deszczownia pozwala na precyzyjne podlewanie plonów i zapobiega marnowaniu wody. Dodatkowo sposób, w jaki podlewa pola doskonale imituje deszcz, co znacząco wpływa na wzrost i rozwój roślin. Nowoczesne deszczownie są skomputeryzowane i przeprowadzają proces automatycznie, aczkolwiek sterowanie manualne również jest możliwe. Bardzo ważną zaletą deszczowni jest fakt, że umożliwiają precyzyjne podlewanie. Ilość dozowanej wody można dopasować do indywidualnych wymagać konkretnych gatunków roślin.
Skąd deszczownia pobiera wodę?
W działaniu deszczowni najważniejsze jest jednak to, że może ona działać niezależnie od ilości opadów w danym sezonie. Urządzenie pobiera wodę głęboko spod ziemi. Najpierw jednak należy przeprowadzić szczegółowe badania geologiczne, by upewnić się, że warstwy wodonośne w danym miejscu są wystarczająco obfite, a wiercenie studni jest opłacalne. Przed instalacją, specjalistyczne firmy wykonują odpowiednie odwierty pod deszczownie, a dopiero później instalowane są pompy i inne urządzenia pobierające wodę i dystrybuujące ją na uprawy. Deszczownie coraz częściej instalowane są nie tylko na polach uprawnych, ale też w sadach, na plantacjach, a nawet w celu podlewania ogrodów czy trawników.
Trzeba pamiętać, że instalacja własnej deszczowni wymaga uzyskania urzędowej zgody. Zazwyczaj formalności ograniczają się do złożenia przez rolnika w urzędzie projektu robót geologicznych i odpowiednich wniosków. Po uzyskaniu zgody może zlecić on wykonanie odwiertów.
Zobacz również: Wynajem czy zakup urządzeń wiertniczych - co się bardziej opłaca?