W jaki sposób zabezpieczyć studnię głębinową przed mrozami?
Polska pogoda, szczególnie zimą, zdecydowanie nas nie rozpieszcza. Przed nadejściem mrozów każdy właściciel domu musi odpowiednio zabezpieczyć wszystkie instalacje i zbiorniki wodne, by zamarzanie wody ich nie zniszczyło. Nie inaczej dzieje się ze studniami głębinowymi. Jak przygotować studnię do zimy?
Co zrobić, by zabezpieczyć zestaw hydroforowy?
Jak łatwo można się domyślić, należy pozbyć się z niego wody. W pierwszej kolejności trzeba odłączyć pompy (głębinową i ssącą) od zasilania. Następnie należy odkręcić kran i zawór na głowicy, by całkowicie spuścić wodę. Konieczne jest też odkręcenie węża łączącego zbiornik z pompą. Niektóre pompy wyposażone są w śruby do spuszczania wody – w ich przypadku należy ją odkręcić. W tym momencie możemy już zdemontować hydrofor z pompą ssącą. Na koniec próbujemy pozbyć się wody również z nich – przechylamy urządzenia tak, by wylało się jej, jak najwięcej.
Gdzie przechowywać hydrofor w zimie?
Jeśli chodzi o pompę głębinową, może ona zostać w wodzie. Studnia głębinowa cechuje się tym, że w jej wnętrzu panuje tam sama, kilkustopniowa temperatura przez cały rok. Wnętrze studni można dodatkowo ochronić przed mrozami np. workami jutowymi ze słomą lub styropianem. Dobrym pomysłem jest też zasłonięcie jej wieka i dodatkowo przykrycie go matą hydroizolacyjną.
Dla hydroforu warto znaleźć suche i ciepłe miejsce na całą zimę. Dobrze przechowywać go w domu lub ocieplanym garażu. Część właścicieli studni u nas w Gnieźnie do dokładnego opróżnienia go z wody zaleca… przedmuchanie go sprężarką.
Niestety elektryki wewnątrz studni nie da się dodatkowo zabezpieczyć. Nie powinna jednak ona ulec mrozom, jeśli ekipa wiercąca i budująca studnię zainstalowała wszystko zgodnie ze specjalistyczną wiedzą.